Rožyno šeimos klinika Į pradžią  /  Kontaktai  /  DUK

Rankų higiena naujų technologijų ir greitų užkandžių laikais

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) nuo 2009 metų inicijavo judėjimą „Plauk rankas – saugok gyvybes“ ir gegužės 5 dieną paskelbė pasauline rankų higienos diena. Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro specialistai, pažymėdami šią dieną, pateikia faktus apie rankų (ne)plovimą.
 
Ar žinote, kad:
•    Kenksmingi mikrobai ir bakterijos ant kompiuterio klaviatūros gali išgyventi net 24 valandas
•    Londono higienos ir tropinės medicinos mokyklos tyrėjai 12 Britanijos miestų paėmė 390 bakterijų mėginius nuo žmonių rankų ir telefonų.
Nors 95 proc. dalyvavusiųjų tyrime tvirtino kada tik įmanoma plaunantys rankas su muilu, ant 16 proc. rankų ir telefonų rasta E.coli bakterijos, ant 31 proc. žmonių rankų ir 25 proc. telefonų buvo auksinio stafilokoko bakterijų. Iš viso ant 92 proc. mobiliųjų telefonų ir 82 proc. rankų rasta kokių nors bakterijų pėdsakų. Tyrimo rezultatai rodo, kad dauguma žmonių vis dar tinkamai neplauna rankų, ypač po apsilankymo tualete.
•    Tyrimų duomenimis (amusingplanet.com), trečdalis vyrų, išėję iš viešojo tualeto, niekada nesiplauna rankų, taip daro penktadalis visų lankytojų – ir vyrų, ir moterų. Paprastai tvarkingai rankas nusiplovusiam žmogui, deja, tenka liesti nešvarių rankų nučiupinėtą rankeną bei kitus paviršius. Žinoma, pasitaiko atvejų, kai viešosiose įstaigose tiesiog nesudarytos sąlygos nusiplauti rankas.
•    Nemažai suaugusiųjų ir vaikų rankų plovimą tik imituoja. Rankas būtina plauti su vandeniu ir muilu 15-30 sekundžių.
•    Pinigai, durų, ypač tualeto, rankenos, lifto mygtukai, kompiuterio, bankomato klaviatūra ir kiti daiktai, kuruos liečia daugelis žmonių, gali būti infekcijos židiniu.
•    Vaikai, naudodamiesi tualetu, dažnai prisiliečia prie unitazo dangčio. Net ir namuose reikia itin kruopščiai plauti rankenėles bei mygtukus, kuriais nuleidžiamas vanduo.
•    Vaikų ir jaunimas nemažai laiko praleidžia spaudydami kompiuterių ar mobiliųjų telefonų klaviatūros mygtukus. Tai daro ir užkandžiaudami. Neplautomis rankomis.
•    Ant mobiliojo telefono patekusios bakterijos gali puikiai gyvuoti, nes telefono paviršių sunku nuvalyti, be to, jis nuolat šyla, kai prietaisas naudojamas, kalbant ant telefono patenka seilių.
•    Nustatytas tiesioginis ryšys tarp rankų ir telefono nešvarumo. Jei žmonės tinkamai su muilu plautų rankas, šis ryšys neegzistuotų.
•    Baruose ir greitojo maisto užeigose dažnai valgomi užkandžiai (kad ir bulvytės iš popierinių „kepurėlių“) neplautomis rankomis. Matome užkandžiaujančius greitmaisčiu gatvėse ir viešajame transporte, paplūdimiuose, rungtynėse, kine bei kitose viešose vietose. Dažniausiai užkandžiaujama neplautomis rankomis.
•    Yra tiesioginis ryšys tarp prastos rankų higienos ir galimybės užsikrėsti žarnyno infekcinėmis ligomis bei parazitozėmis. Tinkama rankų higiena mažina tikimybę užsikrėsti gripu.
•    Taisyklingas rankų plovimas yra viena iš efektyviausių užkrečiamųjų ligų profilaktikos priemonių, tačiau tai turi būti atliekama taisyklingai.
 
Daugiau informacijos apie rankų higiena: http://www.hi.lt/content/G5_1_naud_inf.html

Informaciją pateikė: Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras